Apel učenika: Zaustavimo prosjačenje, podržimo humanitarne akcije

Mreža za izgradnju mira je na svojoj stranici https://www.mreza-mira.net/vijesti/skole-u-izgradnji-mira-i-ljudskih-prava/apel-ucenika-zaustavimo-prosjacenje-podrzimo-humanitarne-akcije/ objavila članak o učenicima članovima CIVITAS sekcije naše škole koji prenosimo u cjelosti:

“Učenici CIVITAS sekcije: Čota Amir, Alispahić Almin, Haskić Rabija, Hadžić Ajna, Mekić Samira, Bećirović Muhamed, Kamenica Hamid i Čivić Besima, JU Srednja škola za saobraćaj i komunikacije Sarajevo,  ul. Velešići br.2, ove godine će se na općinskom takmičenju Projekat građanin predstaviti sa temom Problem prosjačenja u Sarajevu gdje su interdisciplinarno istražili problem i došli do zaključaka da se radi o kompleksnom problemu koji je jedino moguće riješiti kroz institucije vlasti. Građani mogu pomoći jedino na način da ne daju novac prosjacima a da pomoć drugome učine tako što će podržavati organizovane humanitarne akcije. Prosjačenje predstavlja dehumanizaciju i degradaciju ličnosti stoga oni što traže milostinju treba da budu zaštićeni kroz institucije kako bi se sačuvao njihov ponos i dostojanstvo.”